Олександр ШЕВЧЕНКО: «Усі досягнення – це результат роботи нашої команди»

13.12.2018 11:17

За останній рік львівський футбол вийшов на якісно новий, вищий рівень. Це відзначають чимало вболівальників, журналістів, фахівців і футбольних експертів не лише на Львівщині, а й в Україні загалом.

Особлива заслуга в цьому голови Федерації футболу Львівської області Олександра Шевченка, справжнього професіонала своєї справи, відданого патріота рідного краю, щирого ентузіаста, для якого футбол – це не просто вид спорту номер один, а релігія.

Саме тому він докладає максимальних зусиль для збагачення, розвитку і популяризації всіх футбольних напрямків. Олександр Якович розповів про здобутки Львівської обласної федерації футболу в перший рік свого перебування на новій посаді, важливі пріоритети та плани на наступний сезон.

ПРО РОЗВИТОК ДИТЯЧОГО ФУТБОЛУ

– Олександре Яковичу, майже рік пройшов із часу, як Ви очолили Федерацію футболу Львівської області. За цей час відбулося чимало змін у львівському футболі. Які Ваші найбільші досягнення за відповідний період?

– Я не бачу своїх досягнень. Це досягнення всієї нашої команди. До цього доклав зусиль кожен працівник обласної федерації футболу. Деякі зроблені речі можна буде побачити згодом. Це не лише моя заслуга. Моя заслуга як керівника – зібрати сильну команду, яка змогла це все зробити. Загалом у всіх напрямках, за які ми взялися, помітно вагомий розвиток. Думаю, про це краще говорити не мені, а вболівальникам, людям, котрі люблять футбол.

– Помітно, що Федерація футболу Львівської області робить суттєві, акцентовані кроки в дитячому футболі, організовуючи безліч турнірів для різних вікових груп і беручи участь у соціальних проектах. Часто працівники федерації відвідували вихованців дитячих будинків із подарунками. Чому федерація футболу Львівщини обрала такий вектор розвитку?

– Усе розпочинається з дитячого футболу. Діти грають футбол від душі. Вони повинні фізично розвиватися ще з ранніх років. Ніхто одразу не стає футбольною зіркою. Саме тому я зробив наголос, що в Львівській області має бути значний розвиток дитячого футболу. Це дуже важливо. Ми приділили увагу кращому висвітленню дитячого футболу Львівщини. Обов'язково потрібно проводити турніри, адже саме в боротьбі людина росте.

Ніколи в житті жоден боксер, якщо просто битиме в грушу, не стане серйозним боксером. Так само і у футболі. Гравець росте, якщо він постійно грає проти сильних суперників. Задля цього ми розширили кількість змагань. Особливо вдячний Андрію Чулику, який відповідає в нашій команді за дитячий футбол. Усе, що можемо, ми робимо. Я вважаю, що чим більше буде турнірів, боротьби, тим більше діти зростатимуть як футболісти. Найголовніше почати знизу, з фундаменту, з дитячого футболу, який є фундаментом усього футболу.

ПРО РОЗВИТОК ЖІНОЧОГО ФУТБОЛУ

– Тепер поговоримо про прекрасну половину людства. У Львові та на Львівщині діють три професійні жіночі футбольні команди: ФК «Львів-Янтарочка» виступає у Вищій лізі України, львівські «Карпати» і новояворівська «Янтарочка-2» – у Першій лізі України. Бачимо, що жіночий футбол також на Львівщині стрімко розвивається. Що можете сказати про цей вектор роботи федерації?

– Одна з моїх донечок живе футболом, постійно грає в цей вид спорту. Тож, звичайно, я приділив увагу і цьому напрямку. В моєму робочому кабінеті народилася ідея створення команди ФК «Львів-Янтарочка», яка сьогодні грає у Вищій українській лізі і після першої частини сезону посідає третю сходинку турнірної таблиці і вийшла у півфінал Кубку України.

В дитинстві я не розумів, що дівчата можуть грати у футбол. Але одного разу побував в Іспанії, де на вихідні проводять чимало футбольних турнірів. Там хлопці і дівчата до 12-ти років грають разом. Якщо дівчата хочуть займатися футболом, їм цього ніхто не може заборонити. Можливо, український жіночий футбол іще не на тому рівні, що в Європі, але саме тому ми маємо довести, що в нас він не гірший.

Я також наголошував, що жіночий футбол потрібно розвивати. Висловлюю вдячність пану Мирославу Дорошу, який опікується жіночим футболом Львівщини й уже впродовж багатьох років активно підтримує в Новояворівську жіночу футбольну команду, а також одному з авторів ідеї створення ФК «Львів-Янтарочка» Олексію Боровікову, керівництву ФК «Львів», моєму першому заступнику Ярославові Антоновичу Грисю. Ми всі разом зібралися в мене в кабінеті, обговорили деталі, і сьогодні вже маємо перші результати в плані розвитку жіночого футболу Львівщини.

ПРО ВИСТУП АМАТОРСЬКОЇ ЗБІРНОЇ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В КУБКУ РЕГІОНІВ УЄФА

– Цього року аматорська збірна Львівської області вперше в історії перемогла у фіналі Кубку регіонів ФФУ і представляла Україну у проміжному етапі Кубку регіонів УЄФА у Львові. Було помітно, як Ви переживали за цю подію, за виступ нашої команди, побували на всіх поєдинках за її участю. Як Вам запам'яталася ця сторінка, адже без Вас її би не було?

– Як львів'янин, патріот свого міста, своєї області мусив підтримати хлопців. Кубок СРСР, який виграли «Карпати» 1969-го року, записаний в історії футболу золотими літерами, адже це унікальне досягнення, коли команда з Першої ліги виграла цей трофей. Ми гордимося цим, завжди про це згадуємо, постійно говоримо про це. Звичайно, мені надзвичайно приємно було привезти кубок до Львова. Поки що аматорський кубок, але, думаю, далі буде більше.

Я не лише переживаю, коли грає збірна Львівської області. Відвідую практично кожен матч наших професійних команд, намагаюся бувати на інших футбольних поєдинках у Львові, адже як голова Федерації футболу Львівської області маю показувати своїм прикладом, як підтримувати рідні команди. Це має стати своєрідним поштовхом для популяризації футболу. Коли аматорська збірна Львівщини виступала на європейській арені, мене запитали: як би наші збірники зіграли, якби протистояли команді з Другої чи Першої ліги України? Я на 90% упевнений, що вони би виграли, адже я бачив їхні очі, бачив, як вони завзято змагалися в кожній грі.

Надзвичайно сильна аматорська команда Іспанії, якій удалося перемогти нас на «Скіфі» завдяки суддівським помилкам, коли вилучили нашого гравця. Вдесятьох усе одно наші хлопці за рахунку 0:1 мали хороші нагоди відзначитися забитим м'ячем і боролися до останнього. Я їм за це щиро вдячний. Вони заслужили на повагу і стали прикладом для молоді, що ще не один кубок ми маємо привезти до Львова. Тепер уже повинно стати традицією, що збірна Львівської області виступає у фінальних частинах футбольних змагань. Це не є моя велика заслуга. Я просто робив свою роботу, а хлопці показали результат. Звичайно, це приємно. Треба продовжувати рухатися до нових перемог, щоби ми виграли наступний Кубок регіонів УЄФА.

ПРО РОЗВИТОК ОБЛАСНОГО ЧЕМПІОНАТУ

– Аматорська збірна Львівської області формувалася з гравців, які беруть участь у Прем'єр-лізі Львівщини. Рівень львівського обласного футболу росте. Зокрема, запроваджено чимало нововведень. Є відеоогляд кожного матчу найвищого обласного дивізіону, на центральних зустрічах побувала знімальна група телевізійної програми «Реальний футбол». Вочевидь, це також додатково мотивує футболістів. Які новації плануєте наступного року запровадити в обласному футболі?

– Ми обов'язково розвиватимемося далі в цьому напрямку. Я вдячний Богданові Тимовчаку, що є ідейним натхненником цього процесу. Разом радимося, реалізовуємо різноманітні ідеї. Президенти футбольних клубів Прем'єр-ліги Львівщини подякували мені за те, що ми вперше запровадили відеозйомку поєдинків їхніх команд. Раніше було багато скандалів через певні суперечливі моменти, а відео допомагає їх вирішувати.

Перший конфлікт цього сезону в нас виник під час матчу «Погоні» і «Миколаєва» в чемпіонаті. Президент львівського клубу Марек Горбань написав мені листа, що хотів би розібратися в деяких ситуаціях. Я запросив на цю зустріч голову Комітету арбітрів ФФЛ Андрія Шандора. Ми спільно переглянули відео, поговорили, мені подякували, і проблему вирішили. Теж саме у ситуації з Новояворівськом і Верхньою Білкою: розклали все по полицях і залагодили конфлікт.

Усі відзначають покращення футбольного суддівства в області. Відеоогляди матчів також сприяють популяризації обласного футболу, адже чимало вболівальників можуть подивитися відео по телебаченню і в соціальних мережах. Це дає поштовх тому, щоби в кожному населеному пункті з'являлися нові команди. Людям приємно, коли їх показують по телевізору. Можливо, наступного року показуватимемо центральні поєдинки у прямому ефірі, можливо запровадимо відеозйомку і в Першій лізі Львівської області. Це все треба обговорювати з президентами клубів, як ми зробили на початку цього сезону. Сьогодні це запрацювало належним чином.

Я щасливий від того, що нам щось удається, що ми йдемо вперед. Сподіваюся, наступного року запропонуємо ще більше цікавих нововведень. Це все робиться для розвитку футболу. Головне, щоби той рівень, який ми встановили, ніколи не став менший. Сьогодні мої колеги кажуть, що Федерація футболу Львівської області – номер один в Україні. Це приємно. Я розумію, що ми зробили велику роботу, і це лише за рік. Попереду ще багато часу, нам є куди розвиватися.

Завдяки Вам зокрема створено такий телепроект як програма «Реальний футбол». Чи задоволені Ви цим продуктом і як бачити його подальший розвиток?

– Це велика робота, за здійснення якої я вдячний Богданові Тимовчаку, який запропонував цю ідею. Він наголосив, що раніше була програма «Пас», де розповідали про обласний футбол, а потім у цьому напрямку утворився інформаційний вакуум. Тому ми вирішили його заповнити. Мені, наприклад, як уболівальнику, цікаво дізнатися, що відбувається у львівському обласному футболі.

«Реальний футбол» має багато переглядів, люди цікавляться ним. Ця програма спонукає дітей до занять футболом. Рівень журналістів, які займаються цією програмою, є високим. Вони практично з нуля без великих коштів і можливостей зробили цікавий проект, що постійно розвивається. Хлопці і дівчата щоразу придумують нові рубрики. Людям є що подивитися. Останнім часом у нас телебачення перевантажене політикою, а тут дозвілля, коли можна відпочити, посміятися, захопитися футболом чи навколофутбольними речами. Це дуже хороший проект.

– Олександре Яковичу, помітно, що за останній рік Федерація футболу Львівської області високо підняла планку розвитку. Всім цікаво, чого чекати далі?

– Нехай це буде сюрпризом. Зрозуміло, що ми вже думаємо про наступний сезон, про нововведення. Хочу нагадати, що у Федерації футболу Львівської області з'явилося багато нових партнерів, спонсорів. Приємно, що є небайдужі люди, які допомагають розвивати футбол. Люди, котрі живуть не лише для себе, а й для суспільства, заслуговують поваги.

Наступного року ми придумаємо ще більше нових проектів, щоб іще примножити аудиторію телеглядачів, батьків, діти яких грають у футбол, батьків, діти яких іще не грають у футбол, але вже завтра гратимуть. Наше завдання – популяризувати футбол. Робити все для того, щоби діти займалися цим видом спортом, фізично міцніли. Щоби вболівальники були активними і приходили на стадіон.

Саме цим ми займаємося. Під час цьогорічного фіналу Кубку Львівської області з футболу до мене підійшов незнайомець, подякував і попросив так тримати і надалі. Це неабияк приємно. Значить, ми рухаємося у правильному напрямку.